LM3S1H16-IQR50-A1
Part Number:
LM3S1H16-IQR50-A1
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x12b
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-LQFP
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
RAM Size :
48K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V ~ 1.365V