S6E2C48H0AGV20000
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
S6E2C48H0AGV20000
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, CSIO, EBI/EMI, I²C, LINbus, SD, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4F
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 24x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
120
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
144-LQFP
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1MB (1M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128K x 8
Speed :
200MHz
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V