TC324LP16F160FAALXUMA1
Part Number:
TC324LP16F160FAALXUMA1
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144TQFP
Connectivity :
ASC, CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
Core Size :
32-Bit Single-Core
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TA)
Package / Case :
144-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
DMA, I²S, PWM, WDT
Program Memory Size :
1MB (1M x 8)
RAM Size :
152K x 8
Speed :
160MHz
Supplier Device Package :
PG-TQFP-144-27
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V, 5V