PIC18F56Q43T-I/PT
Part Number:
PIC18F56Q43T-I/PT
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48TQFP
Data Converters :
A/D 43x12b; D/A 1x8b
Number of I/O :
44
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
48-TQFP Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
4K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
48-TQFP-EP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V