MC68332ACFC16
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MC68332ACFC16
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Core Processor :
CPU32
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
2K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
132-PQFP (24.13x24.13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V