Z8F2422VS020AG
Part Number:
Z8F2422VS020AG
Description:
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 68PLCC
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :
Z8
Data Converters :
A/D 12x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
46
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
RAM Size :
2K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.23x24.23)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V