Z88C0020VEG1977TR
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
Z88C0020VEG1977TR
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
Z8
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Peripherals :
DMA
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
128K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.23x24.23)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V