LM3S1N11-IBZ50-C1
Part Number:
LM3S1N11-IBZ50-C1
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/O :
67
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
108-LFBGA
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
12K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V ~ 3.6V