LM3S9790-IBZ80-C1
Part Number:
LM3S9790-IBZ80-C1
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Number of I/O :
60
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
108-LFBGA
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V ~ 1.365V