LM3S1162-IQC50-A2T
Part Number:
LM3S1162-IQC50-A2T
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 2x10b
DigiKey Programmable :
Verified
Number of I/O :
46
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
16K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V