LM3S5C51-IBZ80-A1
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LM3S5C51-IBZ80-A1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 16x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
67
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
108-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
64K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V