LM3S5G36-IQR80-A1T
Part Number:
LM3S5G36-IQR80-A1T
Description:
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP
Connectivity :
CANbus, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 8x12b
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
384KB (384K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V