D12312SVF20V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
D12312SVF20V
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SCI, SmartCard
Core Processor :
H8S/2000
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
70
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-BQFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
8K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
100-QFP (14x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V