UPSD3422E-40T6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
UPSD3422E-40T6
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 52TQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
8032
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
35
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
52-TQFP
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
80KB (80K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
4K x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V