Z8F042AHH020SG
Part Number:
Z8F042AHH020SG
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Connectivity :
IrDA, UART/USART
Data Converters :
A/D 7x10b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :
Obsolete
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V