Z8F042ASH020EG
Part Number:
Z8F042ASH020EG
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Data Converters :
A/D 7x10b
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V