AT89LP4052-16XI
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT89LP4052-16XI
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
SPI, UART/USART
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
20-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.5V