AT89LP4052-16PU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT89LP4052-16PU
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SPI, UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.5V