Z8F082APJ020SC
Part Number:
Z8F082APJ020SC
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Data Converters :
A/D 8x10b
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V