Z8F041ASB020SC
Part Number:
Z8F041ASB020SC
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC
DigiKey Programmable :
Verified
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
6
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V