CY8C29666-24LFXIT
Part Number:
CY8C29666-24LFXIT
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 12x14b; D/A 4x9b
Number of I/O :
44
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
48-QFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V