TSC87251G2D-L16CER
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
TSC87251G2D-L16CER
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44VQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
Core Processor :
C251
Core Size :
8/16-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-LQFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
1K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-VQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V