ATTINY13V-10PJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATTINY13V-10PJ
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
64 x 8
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1KB (512 x 16)
RAM Size :
64 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V