ATTINY13-20PJ
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATTINY13-20PJ
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 4x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
64 x 8
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1KB (512 x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
64 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V