ATMEGA88V-10PJ
Part Number:
ATMEGA88V-10PJ
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 6x10b
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Program Memory Size :
8KB (4K x 16)
RAM Size :
1K x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V