ATMEGA88-20PI
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATMEGA88-20PI
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Data Converters :
A/D 6x10b
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
23
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Obsolete
RAM Size :
1K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V