CY8C24123-24PI
Part Number:
CY8C24123-24PI
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8DIP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 2x14b; D/A 2x9b
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
8-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V