Z8PE003SZ010SC00TR
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
Z8PE003SZ010SC00TR
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 1KB OTP 18SOIC
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Core Processor :
Z8
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
14
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1KB (1K x 8)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
64 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V