UPSD3212CV-24U6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Part Number:
UPSD3212CV-24U6
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 80LQFP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, UART/USART
Core Processor :
8032
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 4x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
46
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
80-LQFP
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
80KB (80K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V