Z8F0822PJ020SC
Part Number:
Z8F0822PJ020SC
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 5x10b
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
19
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 3.6V