AT89S52-24PI
Part Number:
AT89S52-24PI
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Peripherals :
WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V