AT89S52-24AC
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT89S52-24AC
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-TQFP
Peripherals :
WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V