AT89S51-24PI
Part Number:
AT89S51-24PI
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
8051
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Peripherals :
WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V