ATMEGA16-16MC
Part Number:
ATMEGA16-16MC
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
44-VFQFN Exposed Pad
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
1K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V