PIC17C762-16E/PT
Part Number:
PIC17C762-16E/PT
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 80TQFP
Data Converters :
A/D 16x10b
Number of I/O :
66
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
80-TQFP
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
678 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V