PIC16F84AT-20E/SO
Part Number:
PIC16F84AT-20E/SO
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
64 x 8
Number of I/O :
13
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
68 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V