CY8C26233-24PVI
Part Number:
CY8C26233-24PVI
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SSOP
Connectivity :
SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V