PIC16C621AT-40/SS
Part Number:
PIC16C621AT-40/SS
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
13
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1.75KB (1K x 14)
RAM Size :
96 x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V ~ 5.5V