PIC16C57CT-40/SO
Part Number:
PIC16C57CT-40/SO
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
3KB (2K x 12)
RAM Size :
72 x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V