PIC16C57C-40/SP
Part Number:
PIC16C57C-40/SP
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SPDIP
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Program Memory Size :
3KB (2K x 12)
RAM Size :
72 x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V