AT89LV51-12AI
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT89LV51-12AI
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
UART/USART
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
44-TQFP
Peripherals :
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 6V