AT89LS8252-12JC
Part Number:
AT89LS8252-12JC
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Connectivity :
SPI, UART/USART
Core Processor :
8051
EEPROM Size :
2K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 6V