AT87F55WD-24JI
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT87F55WD-24JI
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
20KB (20K x 8)
Program Memory Type :
OTP Quick FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V