AT89C52-24JI
Part Number:
AT89C52-24JI
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Connectivity :
SIO, UART/USART
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V