PIC16F627-20/SS
Part Number:
PIC16F627-20/SS
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Connectivity :
UART/USART
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
128 x 8
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
224 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V