PIC16F628T-20/SO
Part Number:
PIC16F628T-20/SO
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Connectivity :
UART/USART
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
128 x 8
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
224 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V