PIC17C766T-16I/PT
Part Number:
PIC17C766T-16I/PT
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x10b
Number of I/O :
66
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
80-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
RAM Size :
902 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V