PIC17C756AT-16I/L
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC17C756AT-16I/L
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 12x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
50
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
902 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.23x24.23)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V