PIC17C44-25E/L
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC17C44-25E/L
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
454 x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 6V