PIC16C72T-20E/SS
Part Number:
PIC16C72T-20E/SS
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
Connectivity :
I²C, SPI
Data Converters :
A/D 5x8b
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
3.5KB (2K x 14)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V